Forum MN Strona Główna MN
Forum Literacko-humanistyczne.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[Ptaki] Uciekinierzy / Stąd pochodzę.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum MN Strona Główna -> Dajmony
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Erissan
Personifikacja Saturna
Personifikacja Saturna



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 15:41, 01 Wrz 2010    Temat postu: [Ptaki] Uciekinierzy / Stąd pochodzę.

Uciekinierzy.
Reakcje ptaków w stresie.


Cytat:
(...)wyobrażają zbiegów, ludzi ściganych, zagrożonych, uchodzących niebezpieczeństwom, szukających schronienia i przystani.


Ptaki są mistrzami ucieczki. Skupiają się na sprawach dla nich ważnych i zręcznie unikają reszty. Dzięki swojej inteligencji, z łatwością potrafią się wymigać z każdego zadania, które im się nie podoba. Sprytni, bystrzy, szybko się wycofują, kiedy grozi im niebezpieczeństwo. Na czymkolwiek mu zależy - sława, podziw, miłość, przyjaźń - szybko spostrzeże, jeśli coś będzie w stanie mu to odebrać. Nie ociąga się z reagowaniem, jest ostrożny. Wie dokładnie na ile może sobie pozwolić, po czym się wycofuje, kamufluje. Potrafi (choć nie oznacza to, że tak robi) zwalić winę na sytuację, drugą osobę; wrobić kogoś; obronić się. Większości ptakom z łatwością przychodzi kłamanie, udawanie.
Ich ostrożność jednak bywa czasem szkodliwa. Stają się nadmiernie podejrzliwe, oczekują, że każdy wokół wbije im nóż w plecy, kiedy nie będą patrzeć. Przewrażliwione. Chore, biorą każde słowa za atak. Szukają wśród ludzi zrozumienia, pocieszenia i rzadko kiedy je odnajdują (z różnych powodów, często dlatego, że mało kto je rozumie, ale zdarzają się przypadki gdy ptak nie zauważa czyiś wysiłków). Od przyjaciół oczekują zrozumienia, tolerancji i opieki; odchodzą, jeśli się z tym nie spotkają.
Duża część nie przepada za awanturami. Unika ich. Rzadko kłamią mówiąc, że uważają coś innego niż w rzeczywistości, ale mogą dany temat przemilczeć, zmienić go na inny. Kontrolują rozmowę, tak by nie obrazić przeciwnika, nie zrazić go, a jednocześnie mieć nad nim przewagę. Wiedzą, że każdy sprzymierzeniec może się przydać. Wiedzą jednocześnie jak trudno jest zdobyć przyjaciół, dlatego stronią od czynienia w sposób, który mógłby zranić ich bliskich.
Od czego jeszcze uciekają ptaki? To sprawa indywidualna, ale większość ucieka przed: złymi wspomnieniami, opinią i krytyką. Potrafią zmienić otoczenie, szkołę, pracę, tylko dlatego, że tam kiedyś je upokorzono i teraz nie czują się już pewnie i bezpiecznie. Chcą uchodzić za idealne, silne i zrobią wszystko, by nikt nie myślał o nich inaczej. Nienawidzą przebywać z ludźmi, którzy znają ich słabości, widzieli jak się złamały. Nie ma dla nich nic gorszego jak pamiątka ich porażki w postaci istoty ludzkiej. Bardziej cenią sobie opinię (jakiejkolwiek by nie pragnęli), niż więzi z miejscem, środowiskiem.
Również, nigdy nie będą próbować w dziedzinie, do której nie mają zdolności. Po paru próbach zrezygnują, odejdą. Jest to kolejny objaw ich natury uciekiniera.

Trzeba jednak pamiętać, że uciekinier nie zawsze jest tchórzem. Ptaki wycofują się z sytuacji, które mogłyby im zaszkodzić, jednak staną twarzą w twarz z niebezpieczeństwem, jeżeli ich wartości, bliscy (etc.) potrzebują ich pomocy. Wiedzą, kiedy mogą odejść, a kiedy powinny zostać. Trudno im też jest opuścić miejsca, instytucje, grupy, w które włożyły mnóstwo pracy.


<hr>

Stąd pochodzę.
Kiedy wykluwasz się z jaja...


Cytat:
Z kolei fiński epos "Kalewala" upatruje początku wszechświata w złotym jaju (lub w sześciu złotych jajach): z górnej jego części powstało niebo, dolna dała początek ziemi; z żółtka wykształciło się słońce, a z białka księżyc.


Co prawda jest to wyłącznie wymysł autora, ale może naprowadzić na jeden ważny wniosek. Kiedy ptaki przychodzą na świat pod postacią jaja, są podzielone na trzy części: białko (uczucia, potrzeby obawy)*, żółtko (ego)* i skorupę. Będąc tylko jajem, które nie potrafi się poruszać, ptak nie jest w stanie reagować na świat, bodźce zewnętrzne. Dodatkowo taka osoba jest rządzona przez swoje obawy i uczucia (białko zasłania żółtko), do takiego stopnia, że traci poczucie własnego ja. Jest nadwrażliwa. Będąc w "stanie ciekłym", bardzo łatwo zostałaby pochłonięta przez otoczenie. Żeby zapobiec całkowitej depersonalizacji, ptakowi potrzebna jest pewnego rodzaju bariera. Taką funkcje pełni właśnie skorupa. Ochrania osobę przez wpływami z zewnątrz, a także zamyka ją w jej własnym świecie. Sprawia, iż ptak czuje brak więzi ze środowiskiem zewnętrznym, z wyjątkiem swojej mamy (oczywiście tą funkcję może pełnić ktoś inny, niż rodzicielka), która przecież ogrzewa jajo własnym ciałem. W wyniku tego, osoba ptak przez długi okres swojego dzieciństwa zdaje się być nieemocjonalna (kryje swoje uczucia wewnątrz), jest skupiona na własnym, małym świecie (tak jak robią to owady) i personalizuje się z "Mamą". Czy jest do dla ptaka prawdziwa mama, czy ktoś inny, albo nawet rzecz (etc.), "Mama" kształtuje w dużej części osobowość ptaka. Stanowi jedyne połączenie między nim, a realiami świata. Ptak jest jej posłuszny i oddany.

Cytat:
Wielkanoc; jajo łączy w sobie symbolikę bezpieczeństwa, odpoczynku, domu, gniazda, muszli, z wyobrażeniem więzienia, z którego pisklę się wyzwala tłukąc dziobem w skorupkę; zawiera więc sprzeczność wewnętrzną.


Będąc w stanie "zamknięcia w jaju", ptak czuje się bezpiecznie. Jest chroniony, odcięty od świata, który mógłby go zranić. Z drugiej strony czuje się ograniczany. Nie potrafi tworzyć więzi z ludźmi, interesuje go tylko to, co należy do jego wewnętrznego świata. Pragnie uwolnić się od tej monotonii, ograniczeń, z drugiej strony bojąc się tej zmiany, gdyż nie jest przystosowany do życia w realnym świecie. Nie potrafi żyć społecznie, jego sposób bycia jest inny od sposobu bycia rówieśników. Ptaki, będąc młode bardzo często czują sprzeczność wewnętrzną. Boją się nowości, boją się, że nie dopasują się do środowiska, z drugiej strony pragną spróbować czegoś nowego, by uciec od nudnego bytowania.

Cytat:

Jajko jest nadzieją, próbą cierpliwości, której należy się poddać, aby zobaczyć ukryte wewnątrz pisklę.


Osoba ptak musi być bardzo cierpliwa. Tak naprawdę jej prawdziwy rozwój zacznie się dopiero wtedy kiedy wypracuje współpracę między "białkiem", a "żółtkiem", tak by stały się zgraną całością. Z tego powodu, mogą czuć się opóźnione. Nie chodzi o powszechne znaczenie tego słowa. Osoba ptak przez dużą część młodości zbiera siły, walczy z własnymi słabościami, tak, że mija wiele czasu zanim jest w stanie zrozumieć własne zachowania, zdobyć samoświadomość, zrozumieć czego naprawdę pragnie w życiu. Przebicie skorupy jest przełomowym momentem w życiu osobnika. Od tego momentu zaczyna samodzielnie podejmować decyzje, wybiera swoją drogą życiową, jest w stanie myśleć i oceniać świat samodzielnie.

Cytat:

Jajko jest znakiem nowego życia, przezwyciężeniem śmierci porównanym do przebijania skorupki. Wykluwający się kurczak dla chrześcijan symbolizuje zwycięstwo życia, jest znakiem Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania.


Wykluwając się, ptak przestaje być bierny i zaczyna aktywnie żyć. Można porównać to do ponownego narodzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum MN Strona Główna -> Dajmony Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin