Forum MN Strona Główna MN
Forum Literacko-humanistyczne.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[Ptaki] W świecie materialnym.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum MN Strona Główna -> Dajmony
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Erissan
Personifikacja Saturna
Personifikacja Saturna



Dołączył: 25 Sie 2010
Posty: 185
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Śro 15:43, 01 Wrz 2010    Temat postu: [Ptaki] W świecie materialnym.

Ptak w świecie materialnym.
Czyli z nieba na ziemię.



Żeby wyjaśnić naturę ptaków, trzeba zacząć od przeanalizowania ich otoczenia. Większość swojego życia spędzają na locie (co znacząco różni je od innych zwierząt). Symbolika powietrza jest powszechnienie znana i pewnie każdy z was ma choć szczątkowe pojęcie na ten temat. Będzie ona bardzo ważna dla tej gromady. Ptaki nie tylko korzystają z wiatru do lotu. Ich ciało wypełnione jest powietrzem praktycznie cały czas (worki powietrzne, pneumatyczne kości). Stanowi ono najważniejszy motyw przejawiający się w ich życiu, jest niezbędne, by ptaki mógłby poprawnie funkcjonować. Umożliwia im pokonywanie dużych odległości, w krótkim czasie.


Cytat:
Powietrze jest symbolem nieskończoności. bezcielesności, wieczności, nieba, bóstwa, kontemplacji, życia, pamięci, duszy, snu, natchnienia, dążenia do wolności. (...)znajduje się w ścisłym związku symbolicznym z wiatrem, oddechem i niewidzialnymi, ale odczuwalnymi w działaniu potęgami i demonami.



Cytat:
Środowisko dematerializacji, rozpływania się w nicość pod wpływem czarów, zaklęć.


Jak widzicie, ptaki są dostosowane do życia w świecie, który można nazwać światem abstrakcyjnym. Wiem, że prawdopodobnie wasze skojarzenia z tym terminem nie są najlepsze. Kojarzą się z dziecinnością, bajkami, nierealistycznymi opowiadaniami dla dzieci i wieloma innymi rzeczami o niepoważnym zabarwieniu. Mylą się osoby uważające, iż ptaki spędzają czas na niekonstruktywnym marzycielstwie. Co prawda, nie brakuje im wyobraźni i wykorzystują ją do umilenia sobie chwil przyjemnymi wyobrażeniami. Jednakże gdy przy chodzi co do czego, potrafią użyć jej do ważnych i całkowicie poważnych celów. Są doskonałymi wynalazcami, twórcami sztuki, nawet geniuszami. Co sprawia, że odnoszą sukcesy w nauce, pomimo, iż nie są typowymi kujonami i nie lubią uczyć się formułek? Odpowiedź tkwi w niesamowitych zdolnościach myślenia abstrakcyjnego. Jeżeli jednostka odznacza się dodatkowo nieprzeciętnym intelektem, jest w stanie wybić się na tle innych, wybitnymi pomysłami i zdolnościami wprowadzania reform. O tych umiejętnościach rozpiszę się w dalszych częściach artykułu.

Na czym jeszcze polega ten ich sposób bycia? Co takiego sprawia, że są ptakami - tymi, którzy latają?
Wykazują tendencje do otaczania się tym, co nieskończone, wieczne, niematerialne. Dla nich najważniejsze są ich idee, pojęcia, wierzenia. Istotną rolę grają tutaj także zasady, prawa. Szukają odpowiednich reguł, wzbogacają swój kodeks moralny, by kierować się nim przez całe życie (a przynajmniej tak długo, jak ów kodeks pozostanie aktualny - tj. zgodny z poglądami, jakie wyznaje osoba w danym momencie).

Jak każdy człowiek na świecie, szukają poczucia bezpieczeństwa. Te daje im to, czego nie da się dotknąć - co pozostanie w ich umyśle, sercu i mimo to ma zastosowanie w rzeczywistości. Kierując się swoimi prawami, czynią je silnymi, nieśmiertelnymi. Wiedzą, że ich stosunek do własnych zasad się nie zmienia - w przeciwieństwie do przedmiotów materialnych. Każdy prezent, jakkolwiek piękny by nie był, w końcu zaczyna nudzić. Uczucia do niego wygasają. Ptaki zdają sobie sprawę z przemijania wszystkiego co ziemskie i doczesne - dlatego wybierają stałe i nieprzemijające zasady.

Ptaki często czują jakoby wszystko wokół nich rozpływa się, ucieka. Ich świat pozbawiony jest granic. Dlatego niektóre z nich szukają "ciasnych ram", dzięki którym w ich otoczeniu zapanowałby porządek. Funkcję ram najczęściej pełnią sztywne prawa, hierarchia; wszystko to, co pozwala ptakom kontrolować ich otoczenie. Czasem skutkuje to w krytykowaniu tego, co zaburzyłoby owy porządek (przesadny konserwatyzm). Nie lubią mierzyć się z czymś po kilka razy. Jeżeli ich wiara zostanie zniszczona, nie wrócą do niej i nie będą jej odbudowywać. Zlęknione, z poczuciem, że zabłądziły, będąc szukać kolejnej przystani.
Co im z tego powodu może grozić? Nerwica anankastyczna, zwana bardziej jako nerwica natręctw. Sztuczny, wymuszony na sobie, przesadny perfekcjonizm. Chłód emocjonalny, krytycyzm wobec siebie i otoczenia. Wszystko to bierze się z obawy, a czyby ich świat jest stabilny, a czyby to co robią ma cel. Niczego ptak bardziej nie nienawidzi, jak robienia czegoś nadaremno. To właśnie ten cel, skutek go motywuje, zachęca do pracy.
Bardzo łatwo jednak tracą motywację. Kiedy twoja praca w większości jest umysłowa, nie widzisz tak widocznych efektów, jak gdybyś pracował fizycznie. Dla wyjątkowo ambitnych ptaków staje się to zmartwieniem, poważnym. Jeżeli połączyć to z niecierpliwością*, taka osoba może przestać się podejmować czegokolwiek, jeżeli będzie wymagało to od niej poświęcenia dużej ilości czasu.

Cytat:

W gałęziach świętego Drzewa Życia siedzi ptak, według rozpowszechnionej legendy źródło nadnaturalnej potęgi wzroku i słuchu.


Słuch i wzrok (w przeciwieństwie do smaku, czy dotyku) nie opierają się na doświadczeniach w dosłownym tego słowa znaczeniu. Możemy coś widzieć i słyszeć, ale jednocześnie nie brać udziału w wydarzeniu. Ptak zdobywa wiedzę słuchając, obserwując, czytając, ale rzadko kiedy przeżywając. Żyją teorią, a nie praktyką. Zamykają się w świecie idei, abstrakcji, pojęć - często z niego nie wychodząc.


---
*Mówię tutaj o możliwościach. Niecierpliwość jest cechą powszechną dla wszystkich gromad, tak też bycie ptakiem nie sprawia, iż się ją posiada, bądź nie.


Choroby.

Największym i najczęstszym problemem ptaków jest (jak już wspominałam) brak umiejętności skupiania się. Takie osoby posiadają wiecznie aktywny, sprawny umysł. Układ nerwowy jest dla nich piętą Achillesa - często padają ofiarami nerwic, przemęczenia. Są tak skupione na myśli, teoriach, czynnościach związanych z pracą umysłową, że często zapominają o działaniu w świecie materialnym. Nie wykonują żadnej czynności bez uprzedniego jej przemyślenia, analizują każdy czyn, jakiego mają zamiar się podjąć. Nie rzadko są perfekcjonistami - w ciężkich przypadkach cecha ta może przybrać miano dewiacji, uniemożliwiać osobie normalne funkcjonowanie. Wspaniała wyobraźnia może doprowadzić do stracenia poczucia rzeczywistości, a połączona z perfekcjonizmem nie raz skutkuje nienawiścią jednostki do świata (który nie spełnia jej wymagań), a również do siebie samego (że nie potrafi zmienić rzeczywistości, że za dużo wymaga, że sam nie jest lepszy od innych, mimo iż tak czasem się zachowuje, etc).
Kolejną dolegliwością jest brak poczucia własnego ciała. Będąc zajętym pracą umysłową, ptak może nie zauważyć jak bardzo przemęcza swój organizm. Ptaki zużywają energie nerwową dużo szybciej niż inne osoby i mogą potrzebować częstszego jej uzupełniania. Jeżeli dojdzie do podświadomego gromadzenia energii, plus braku pracy fizycznej, ptak może stać się choleryczny. Reagować nagle, agresywnie i równie szybko powracać do normy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum MN Strona Główna -> Dajmony Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin